4. Magyar Filmhét - D17 - Dokumentumfilmek 17
4. Magyar Filmhét - D17 - Dokumentumfilmek 17

Megosztom

Bővebben a filmről

Elrabolt évek nyomában (45p)

Az Elrabolt évek nyomában című dokumentumfilm főszereplői három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei idős túlélő, akiket 1944 novemberében a visszavonuló orosz csapatok kényszermunkára, „málenkij robotra” elhurcoltak szovjet lágerekbe. Gyarmati Gézát (1922-2017) Nyíregyházáról, Gulyás Károlyt (1924) és Balogh Sándort (1926-2017) Gergelyiugornyáról vitték el.
A lágerekben éveken keresztül embertelen körülmények között - dacolva az éhséggel, hideggel, betegségekkel – dolgoztak távol a hazájuktól, családjuktól. Hazatérésük után mindhárman családot alapítottak, szenvedéseikről csak zárt ajtók mögött beszélhettek. Megrendítő történeteik segítségével egy olyan korszakba nyerhetünk bepillantást, mely remélhetőleg soha nem fog megismétlődni.
A dokumentumfilm keretét mai fiatalok megszólalásai adják.
A filmben szakértőként megszólal a nyíregyházi Levéltár igazgatója, Kujbusné dr. Mecsei Éva, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola történésze Molnár D. Erzsébet és Tóth Lajos történelemtanár.

Rendező: Pilló Ákos
Stáb: Operatőr: Pilló Ákos, Dormán Bertalan Vágó: Pilló Ákos Forgatókönyv, narrátor: Siket Tibor Producer: Czank Szilvia

Tiltott Zóna - Harctéren a vadvilág (43p),

Budapesttől alig karnyújtásnyira, Táborfalva határában tábla állítja meg az érkezőt: belépni életveszélyes és tilos. Itt kezdődik a tiltott zóna, Magyarország második legnagyobb katonai lő- és gyakorlótere, ahol másfél évszázada folynak harcászati gyakorlatok. A veszély és a tiltás ellenére a zóna mégis sűrűn lakott. Számtalan növény- és állatfaj éli itt titkos életét, közöttük olyan ritka lények is, amelyek szinte teljesen eltűntek a művelt, alföldi tájról. A fegyverek védik őket…..

Rendező: Mosonyi Szabolcs
Stáb: Mátyás Attila, Háda János, Csóka Annamária, Verő György, Horváth Zoltán, Vidos Erik, Bagladi Erika

Szétszakadt Magyarország (50p)

Honnan ez a gyűlölet, amely megosztja az országot? Hogyan alakultak ki a máig ható ellentétek? Mennyiben vett részt a kommunista állambiztonság az árokásásban a rendszerváltás idején? Milyen játszmákat szerveztek a kilencvenes, kétezres években a háttérben? Ezekre a kérdésekre keres válaszokat Huth Gergely dokumentumfilmje, amelyben több meghatározó rendszerváltó megszólal. Korábbi barátok, szövetségesek beszélnek az egykor volt egységről, amely oly veszélyes volt a hatalmát féltő MSZMP-re nézve, és amelyet olyan könnyű volt megtörni.

Titkos iratok, látványos animációs betétek, unikális felvételek, múltjával szembenéző ügynök, kémelhárítóból lett kutató, egymást kiegészítő emlékek – ezekből a mozaikokból áll össze a film, amely nem hirdet igazságot, „csupán” elgondolkodtat. Hogyan jutottunk idáig? Miért hagytuk, hogy így legyen? Mennyiben vált be az állambiztonság megosztó, „ÉK” nevezetű kombinációja? A végeredményét látjuk, a bomlasztás hatott.

Rendező: Huth Gergely
Stáb: Forgatókönyv: Mező Gábor Dramaturg: Kerekes András Producer: Skrabski Fruzsina Pruduceraszisztens: Janovics Zoltán Vezető operatőr: Barta Zoltán Operatőr: Zsalakó Balázs Kerekes András Vincze Dávid Animációs rendező: Pásztor Tamás Animáció, színkorrekció: Andriska János Gyártásvezető: Zsalakó Réka Narrátor: Mécs Károly A belügyes iratok narrátora Jámbor József Hangmérnök / Zene: Sándor Csaba Vágó: Kerekes András Török Ferenc

Színes
Készítő országok