4. Magyar Filmhét - D16 - Dokumentumfilmek 16
4. Magyar Filmhét - D16 - Dokumentumfilmek 16

Megosztom

Bővebben a filmről

A legvidámabb barakk (16 perc)

„A legvidámabb barakk” Varga Noémi filmje, amellyel a londoni Royal College of Art mozgókép szakán diplomázott.
A film egy családi történeten keresztül dolgozza fel a szocialista múlt hatását a rendező anyai nagyanyjának élettörténetét bemutatva. A tizenöt perces fikciós dokumentumfilm egyetlen snittben követi végig egy budapesti társbérlet mindennapjait, a Kádár-kori társadalmi berendezkedés sajátosságait és az
egyéni sorsokra gyakorolt drámai hatásait.
Az alkotó a dokumentumfilm műfaji határainak feszegetésével és a fikciós film eszköztárából kölcsönzött elemekkel minél nagyobb érzelmi hatás elérésére törekszik.
Varga Noémi korábbi filmjeit a London Short Film Festival-on, a nemzetközi Sheffield Doc/fest filmfesztiválon és a londoni kortárs művészeti intézetben, az Institute of Contemporary Arts-ban mutatták be.

Rendező: Varga Noémi
Stáb: PRODUCER EMÍLIA GACSÁLYI DOP MARCELL NAGY 1ST AC ATTILA KOVÁCS STEADYCAM OPERATOR ATTILA BÍRÓ GAFFER ZOLTÁN DÉVÉNYI DIT MÁRTON SOLYMOSI SPARK EHAB AMIN SPARK ADRIEN ANGEHERN SET DECORATOR GÁBOR VERESS AT PROP CLUB COSTUME ANNA KOVALIK HAIR AND MAKE UP ALÍZ VARGA TITLE DESIGNER JANA OTTE COLOUR GRADE FAITH MILLIN AT PG COMMERCIAL SOUND MIX LOUIS TOMPKINS SOUND DESIGN ZOLTÁN JUHÁSZ

Dévai Bíró Mátyás élete (25 perc)

Dévai Bíró Mátyás a magyarországi protestantizmus egyik korai kiemelkedő alakja, Luther és Melanchton első tanítványai közé tartozott. A XVI századi hittérítőt, reformátort bemutató dokumentumfilm elsősorban nem Dévai életpályáját, hanem munkásságának jelentőségét, napjainkig tartó hatását igyekszik megragadni. Ennek nyomán Dévai négy arca jelenik meg: Dévai - a teológus; Dévai - a hitszónok és prédikátor; Dévai - a magyar nyelv egyik első megújítója; és Dévai - a korai protestantizmus nemzetközileg is jelentős harcosa.

A film közösségi alkotás. A film létrejöttéhez az óbudai evangélikus gyülekezet tagjai, a filmes stáb és megannyi szakértő illetve 3D animátorok, levéltárak, zenei archívumok járultak hozzá. Dévai Bíró Mátyás, a magyar reformáció elindítója, ezen film elkészülte során egy újabb közösségi mozgalmat ihletett meg, amely közösség célja és eredménye, hogy a korábbinál sokkal alaposabban ismertük meg a magyar reformáció ezen alakját, és a kort, amelyben alkotott.

Rendező: Letenyei László
Stáb: René Gómez, Czomba Albert, Pápai Gergely, Berczeli Péter, Güth Máté, Tóth Gergely Gábor, Hoffer Ádám, Stefanics Ábel, Jakab Béla, Proksza Gyula

A természetfilmezés kulisszatitkai (25 perc)

A természetfilmes azon ritka fajok egyike, amelyik az északi és a déli sark között szinte bárhol, Földünk legextrémebb helyein is előfordul. Fagyos hómezőkön, száraz sivatagokban, párás esőerdőkben, tengerek mélyén vagy nagyvárosok beton-dzsungelében indul bevetésre kamerájával, hiszen a megörökíteni való természet mindenhol ott van. Hogy a klasszikus mondást idézzük: „A téma a természetfilmes lába előtt hever, mászik, ugrik, fut, úszik, és csak le kell hajolnia, hasalnia, kúsznia, másznia, merülnie érte, hogy megörökíthesse.” Az utóbbi években készült magyar természetfilmek legérdekesebb jeleneteit, a munka legizgalmasabb, legnehezebb pillanatait, illetve a filmezéshez használt eszközöket és technikákat a filmek alkotói mutatják be, munkájukat szakmai titkait első kézből ismerheti meg a néző.

Rendező: Lerner János
Stáb: zener szerkesztő - Tamás Zsolt hangmérnök - Ruskó péter gyártásvezető - Brinner Zoltán rendező munkatársa - Takács Rita producer - Tóth Zsolt Marcell, Molnár Attila Dávid

A 100 éves tanárlegenda (26p)

Az első 100 éves tanár, aki a kerek évfordulón maga vehette át az Apáczai-díjat. A kitűnő szellemi frissességnek örvendő Kovács Béla tanár úr emlékszik több száz tanítványára, azok lakhelyére, sőt születésük napján is felhívja őket. A legendás pedagógus, a magyarországi francia tanárok doyenje, az egykor az Ural kőbányáiban raboskodó tábori lelkész, a régen Teleki Pál miniszterelnökkel jó viszonyt ápoló cserkészparancsnok több generáció sok száz fiataljának életét jó irányba terelő csodálatos tanár, Kovács Béla. Hihetetlen energiával bír. Még ma is kirándulásokat szervez, vendégeket fogad, sőt Tolcsvára a szülőfalujába folyamatosan ellátogat, hogy tiszteletét tegye szerettei sírjánál. Béla bácsi 2017. április 18-án töltötte be a 100. életévét. Azóta folyamatosan ünnepel. A Gödöllői Premontrei Gimnázium, a szegedi Radnóti és SZTE Gyakorló (korábbi Ságvári) Gimnáziumok vezetői, és elsősorban Kovács Béla egykori diákjai több százan köszöntötték. Szülőfalujában, Tolcsva díszpolgárává avatták, a gödöllői Premontrei Öregdiákok az egykori alma mater-ben ünnepelték. Az egykori szerzetes tanár fogta a stábot és hihetetlen energiával elvitte őket Tolcsvára, ahol 100 éve keresztelték, meglátogattak néhány borospincét; Bacsó András főborász vezénylésével pedig az elmúlt 100 év borait kóstolgatva, mint egy élő időkapszula, sztorizott Béla bácsi.

Rendező: Kiss-Stefán Mónika
Stáb: Producer: Pocsai István Operatőr: V. Nagy Attila Vágó : Mózes Gyula

Készítő országok