12. Verzió -  Azok + Afgán Dzsungel + Kis határ
12. Verzió - Azok + Afgán Dzsungel + Kis határ

Megosztom

Bővebben a filmről

Azok

Vámosszabadi egy jómódú, nyugodt kis magyar falu volt, amíg egy hirtelen esemény meg nem zavarta a település nyugalmát: a határától csupán pár kilométerre létrehoztak egy menekülttábort. A falubeliek hevesen tiltakozni kezdtek, és hamarosan megalakult egy aktivista csoport, akik mindenáron meg akartak szabadulni a bevándorlóktól. Az új helyzet a felszínre hozott azonban egy másik, mélyen megbúvó konfliktust is. A faluban két nagyon eltérő életforma keveredik, a többségében idősebb őslakosok, és a fiatalabb, tehetős „gyüttmentek”. Végül a falu lakosai is két táborra szakadtak: az idősebbek elfogadták az idegenek jelenlétét, de az újabb betelepülők egyre feszültebbek lettek. Ahogy mondják, az életnek van egy természetes kockázata, de az, hogy idegenek sétáljanak az utcájukon, az már extra kockázat, amit ők nem hajlandóak vállalni. A kis falu valójában egy olyan problémával néz szembe, amivel a világ már évtizedek óta küzd, és az új helyzet felszínre hoz számos kérdést a toleranciáról, az ismeretlentől való félelemről, a migrációról vagy a globalizációról.

Afgán dzsungel

Szerbiában, a szabadkai téglagyár épületében már 2011 óta élnek menekültek, télen-nyáron. Minden csoport csak néhány napra érkezik. Fontos megállóhely ez számukra, hiszen innen már csak “pár” kilométer az Európai Unió határa. A rövid filmetűd egy pillanatnyi, útközbeni állapotot igyekszik megragadni.

Kis határ

Miután Ausztriát és Magyarországot ma már mindössze a schengeni határ választja el, a határőrállomásokat, többek között a nickelsdorf-hegyeshalmi átkelőt lebontották. A történelmi beidegződéseknek és az új európai törvényeknek köszönhetően azonban a határ kulturálisan és társadalmilag él: 25 évvel a vasfüggöny megszűnése után a határ még áll, a jövedelmi és életszínvonalbeli különbségek képében. Bár már útlevél és vízum nélkül lehet Európában utazni, a hajdani határokon még mindig úgy kelünk át a jobb élet reményében, mint annak idején. A Kis határ az Európai Unión belüli határok újabb jelentését vizsgálja, a migrációs problémák és a szabad mozgás kérdéseiben egyre polarizáltabb vélemények tükrében.

Készítő országok